Parafia - Historia

Św. Hieronim: „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa."

Przy zbiegu i skrzyżowaniu dróg z Radłowa, Borzęcina, Wierzchosławic, Wojnicza, Dębna i Szczepanowa nad meandrem (zakolem, ostrym zakrętem koryta rzeki) Uszwicy w Bielczy stała kaplica III Upadku Chrystusa. Nie mamy autentycznych źródeł, kiedy ona powstała. Należy przypuszczać, że powstanie tej kaplicy wiąże się z powstaniem młyna i karczmy z zajazdem, albo jeszcze wcześniej. Figura III-go upadku świadczy, że ma ona związek z Kalwarią Zebrzydowską i jej sanktuarium tłumnie odwiedzanym od początku założenia (1506) przez licznych pielgrzymów z całej Polski, Litwy, Rusi, Prus, Moraw i Węgier, którzy z nabożeństwem i żywą gorącą wiarą obchodzili "Drogi Pańskie", czyli "Dróżki Pana Jezusa", "Dróżki Matki Najświętszej". Między pielgrzymami wspomnieć można króla Władysława IV, który w 1621 roku powracając z wojny tureckiej po odniesionym zwycięstwie pod Chocimiem. Dziękował Jezusowi i Marii za odniesione zwycięstwo. Z całym dworem obchodził drogi Męki Pańskiej solennie i nabożnie.

Przy wielkim ołtarzu na prawej stronie zawieszony obraz przedstawia pielgrzymkę tego króla i bitwę pod Chocimiem. W 1817 roku odwiedził Kalwarię cesarz Austrii Franciszek I z żoną Karoliną oraz całym dworem cesarskim.

Te odwiedziny cesarza Austrii przedstawia obraz umieszczony po lewej stronie wielkiego ołtarza. Bielczanie pielgrzymowali co roku na Kalwarię i obchodzili dróżki, których odwiedzanie było ubogacone licznymi papieskimi odpustami, a szczególnie odpustami przywiązanymi do III-go upadku. Na Łękach i Bielczy znajdują się te figury III-go upadku. Figura owa stała na przedniej ścianie kaplicy, gdzie po dwukrotnym rozbudowaniu tejże kaplicy umieszczono ją na podłodze przy wejściu do tegoż kościoła, którą wierni całowali ze czcią a po rozbiórce tego starego drewnianego kościoła przeniesiono figurę do kościoła obecnego, gdzie stała we wrzące obok ambony, a od 1983 została umieszczona na polecenie ks. J. Łatki w babińcu, czyli kruchcie tj. w bocznym przedsionku kościoła. Do stacji III-go upadku w Kalwarii były przywiązane bogate odpusty z uwagi na bardzo strome i męczące zbocze góry, po którym trzeba było dojść do stacji z uwagi na modlitwy przy niej odmawiane. Ta drewniana kaplica dwukrotnie powiększana, stała w miejscu, gdzie jest obecnie wieża murowanego kościoła - dawna kaplica była zakrystią a dobudowany do niej kościółek drewniany został przeniesiony, a raczej przesunięty na drewnianych okrągłych klocach (przetoczony na Łatówkę - ogród Łatów, gdzie obecnie stoi nowa plebania wybudowana przez ks. Franciszka Krzemienia). Po skończonej budowie obecnego kościoła - Kaplicę tę rozebrano.

Kościół ten był pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej i figurą Jej poświęconą w ołtarzu. W górnej części ołtarza widnieje obraz Św. Józefa trzymającego na ręce Dzieciątko Jezus. Św. Józef jest patronem parafii. Ołtarz ten przeniesiono do nowego, obecnego kościoła, gdzie służył jako wielki - ołtarz w prezbiterium a po wybudowaniu nowego ołtarza i wykonaniu nowej figury Matki Bożej Anielskiej po I wojnie światowej - ołtarz ten ( z dawnego drewnianego kościoła) przeniesiono do bocznej kaplicy "różańcowej" w prawej nawie kościoła. Figurę Matki Bożej Anielskiej przeniesiono z ołtarza do zakrystii w 1986 roku, a na jej miejsce wstawiono figurę Św. Józefa.

Kaplica obecnego kościoła nosi nazwę "różańcowej", ponieważ w tym ołtarzu jest obraz przedstawiający Matkę Bożą Różańcową obdarowującą Św. Dominika Różańcem. Obraz ten jest ruchomy, wysuwany.

Trzeci Zakon Św. Franciszka z Asyżu bardzo aktywny, obrał tytuł drewnianego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Aniołów.

Od połowy XIX wieku obchodzono w Bielczy bardzo uroczyście odpust 2 sierpnia na Matkę Bożą Anielską, uroczystość tę prowadził ksiądz z Borzęcina, do którego Bielcza należała jako swojej parafii. Wyjaśnić też należy, że w roku 1813 Uszwica zmieniła swój bieg, a zostało tylko łożysko dawne zasypane piaskiem z "Gór" przywiezionym furmankami w rekordowo szybkim czasie przez bielczan w 1905 roku - tuż przed budową obecnego kościoła.

W miejscu, gdzie był meander jest obecnie asfaltowa droga - zbieg i skrzyżowanie 6-ciu dróg.

MSZE ŚWIĘTE - czas letni

Msze św. (czas letni):