Posługi sakramentalne

Maryja prosi: „Dzieci moje odmawiajcie codziennie Różaniec". Zapraszamy na Nabożeństwa Różańcowe codziennie o godz. 17:30 a po nich Msza święta.

chrzestChrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni z grzechu i odrodzeni jako dzieci Boga, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania.

Chrztu św. w naszej parafii udziela kapłan podczas Mszy św.:

• w niedziele o godz. 10:30
  • w szczególnych przypadkach w czasie ustalonym z ks. Proboszczem
  • jeśli dziecko znajdzie się w niebezpieczeństwie śmierci, powinno być bezzwłocznie ochrzczone przy użyciu skróconego obrzędu w domu lub szpitalu. Gdy dziecko tak ochrzczone wyzdrowieje, rodzice przynoszą je do świątyni parafialnej, by w obrzędzie liturgicznym przedstawić je Kościołowi, spisać akt chrztu i otrzymać błogosławieństwo.

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii odbywa się w pierwszą niedzielę maja.

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii odbywa się w drugą niedzielę maja.

W Diecezji Tarnowskiej katechizacja dzieci odbywa się w szkole a sakramenty święte udzielane są w swojej parafii. Przygotowanie dzieci klasy 3 do Pierwszej Komunii Świętej koordynuje ks. Proboszcz.

Pogrzeby w naszej parafii celebrowane są w kościele parafialnym lub kaplicy cmentarnej, w dniu i o godzinie ustalonej z ks. Proboszczem.

Pogrzeb chrześcijański nie udziela zmarłemu ani sakramentu, ani sakramentaliów; zmarły znajduje się już poza porządkiem ekonomii sakramentalnej. Pogrzeb jest jednak obrzędem liturgicznym Kościoła.

Pogrzeb chrześcijański przysługuje wierzącym i praktykującym członkom wspólnoty parafialnej. Rodzina bądź bliscy zmarłego powinni zgłosić się w kancelarii parafialnej po załatwieniu formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca śmierci zmarłego.

Sakrament Bierzmowania Młodzież naszej parafii przyjmuje początkiem maja w wyznaczonym przez biskupa kościele dekanatu.

Msze św: