Aktualności z 2017 r.

100 - lecie Objawień Matki Bożej w Fatimie: „Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez 6 kolejnych miesięcy, dnia 13 o tej samej godzinie. Potem powiem, kim jestem i czego chcę. Następnie wrócę jeszcze siódmy raz".

 

 

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia, to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej. Dogmat o wniebowzięciu NMP ogłosił papież Pius XII w 1950 r.

Kult Maryi Wniebowziętej był w Kościele bardzo żywy i zdecydowanie wyróżniał się wśród innych. Wystawiono tysiące świątyń pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej. Powstało osiem zakonów pod tym wezwaniem. To przekonanie wiernych, że Maryja po śmierci została wraz z ciałem i duszą wzięta do nieba, potwierdził 64 lata temu swoją decyzją papież Pius XII i ogłosił dogmat o wniebowzięciu NMP (dogmat - objawiona, niepodważalna prawda wiary).

W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.

15 sierpnia jest także rocznicą "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowietami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. W tym dniu w latach 1923-47 i ponownie od 1992 r. Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.

 

 

W wigilię maryjnej uroczystości Porcjunkuli w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej w Bielczy Mszę św. poprzedziła anielska procesja i inscenizacja. Dziewięć aniołów (w nawiązaniu do liczy chórów anielskich) z lampionami w ręku po procesyjnym wejściu do kościoła zajęło miejsce przed ołtarzem Królowej Aniołów. Stanowili tło do odtworzonych wydarzeń z Fatimy sprzed stu lat, kiedy to dzieciom ukazał się Anioł Pokoju.

Chcemy pokazać w ten sposób szczególną rolę aniołów, których Matką jest czczona w naszej parafii Królowa Aniołów. To okazja, aby przypomnieć dzieciom, ale i dorosłym o roli naszego Niebieskiego Przyjaciela. Za wieloma sytuacjami w naszym życiu stoi właśnie anioł posłany przez Boga po to, by nas chronił i o nas się troszczył. Chcemy również zachęcić do codziennej modlitwy do swojego Anioła Stróża, by nam nie uciekał – tłumaczy ks. Artur Urban, proboszcz Bielczy.

W przedstawieniu wzięło udział 13 młodych aniołów i 5 dorosłych, ponadto chór i zespół. Wierni zgromadzeni w kościele także w zdecydowanej większości ubrani byli na biało. Najmłodsi dodatkowo pozakładali skrzydła i aureole.

To pierwsza taka inicjatywa, ale z nadzieją, że stanie się cykliczną i doroczną organizowaną z racji parafialnego odpustu – mówi proboszcz, z radością oceniając zaangażowanie parafian, którzy pomimo wakacji potrafili się zjednoczyć w tym wspólnym dziele.

Odpust Porcjunkuli, odpust zupełny, może uzyskać jeszcze dziś każdy, kto nawiedzi kościół, spełniając zwykłe warunki konieczne do uzyskania odpustu, a więc stan łaski uświęcającej, Komunia św. oraz modlitwa w intencjach, w których modli się papież.

 

 

Beata Malec-Suwara

 

W dzień poprzedzający Maryjną Uroczystość Porcjunkuli zapraszamy we wtorek 1 sierpnia 2017 r. na godz. 18.00 na inscenizację i Anielską Procesję wokół kościoła. Po inscenizacji i procesji Uroczysta Msza święta. Zachecamy do włączenia się w to wigilijne świętowanie z naszą Królową Aniołów przez przygotowanie czystego serca i anielskich strojów.  Prosimy o to w szczegolnosci dzieci i młodzież. Wyjątkowe anielskie stroje będą nagrodzone.

 

30 lipca w naszej Parafii rozpoczną się uroczystości z okazji odpustu ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. Msze Święte będą odprawiane o godzinie: 7.30, 11.00, 16.00; w samo święto - 2 sierpnia Msze Święte według porządku niedzielnego. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje. Odpustu Porcjunkuli mogą dostąpić wszyscy, którzy spełnią zwyczajne warunki: nawiedzą kościół, odmówią w nim Modlitwę Pańską oraz Wyznanie Wiary, przyjmą Komunię świętą i pomodlą się w intencji Ojca Świętego. Skorzystajmy ze „skarbca Bożego Miłosierdzia” i uzyskajmy za przyczyną Matki Bożej Anielskiej darowanie kary doczesnej za popełnione grzechy.

      W wigilię 2 sierpnia, tj. we wtorek Msza Święta wieczorna poprzedzona będzie „Anielskim Czuwaniem”. O godzinie 18.00 zgromadzimy się przy naszej Królowej Aniołów w kościele parafialnym. Dzieci i młodzież zapraszamy w anielskich strojach (będą nagrody). Po inscenizacji ruszymy anielską procesją wokół naszej świątyni, na zakończenie uroczysta Msza Święta.

     Święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli ma związek z kościołem Matki Bożej Anielskiej pod Asyżem. Święty Franciszek z Asyżu żywił wyjątkową miłość do Maryi. Troskliwą opieką otoczył kaplicę p w. Matki Bożej Anielskiej, zwanej Porcjunkulą, której rocznica poświęcenia przypada 2 sierpnia (uroczystość konsekracji miała miejsce 2.08.1216 roku). W tej kaplicy Święty Franciszek otrzymał słynny odpust, który papieże zatwierdzili i którym objęli cały Kościół właśnie na dzień rocznicy jej poświęcenia.

MSZE ŚWIĘTE

 

nowy-kosciol

Kościół Parafialny (Bielcza)

 

Msze św:

Dni powszednie:
 630

z wyjątkiem: środa, czwartek 1800

 

Pierwsze piątki: 630 ,1800

 

Niedziele:  730, 1030, 1600

Święta zniesione: 630, 1800

Nabożeństwa:
Nowenna do MB Nieust. Pomocy:
każda środa 1800
Godzina Miłosierdzia i adoracja: każdy czwartek 1700

Spowiedź św.:
codziennie kwadrans przed Mszą św.
każdy czwartek i I Piątek: 1700–1800

Warto odwiedzić

diecezja tarnowska color rdn malopolska color kai color gosc niedzielny color tygodnik niedziela color  biblia tysiaclecia color Pasterz biblos caritas m2Pasterz

or Map

Kontakt

Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej w Bielczy
Bielcza 47,
32-824 Bielcza

Kancelaria tel. 14 68 47 650,
kom. 787 628 210
Ks. Proboszcz tel. 603 635 477

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr konta: BGŻ BNP PARIBAS
73 1600 1462 1837 8864 1000 0001