Aktualności z 2017 r.

100 - lecie Objawień Matki Bożej w Fatimie: „Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez 6 kolejnych miesięcy, dnia 13 o tej samej godzinie. Potem powiem, kim jestem i czego chcę. Następnie wrócę jeszcze siódmy raz".

 

W czwartek 22 czerwca Mszą św. o godz. 18.00 zakończyliśmy Oktawę Bożego Ciała. Po nabożeństwie czerwcowym i procesji wokół kościoła Ksiądz Proboszcz wraz z Księdzem Kazimierzem udzielili błogosławieństwa najmłodszym parafianom. Tradycyjnie przy tej okazji nie zabrakło słodyczy dla wszystkich obecnych dzieci. Ksiądz Proboszcz dokonał również poświecenia wianków, wykonanych z pierwszych kwiatów i ziół.

 

Uroczystość Oktawy Bożego Ciała jest wydarzeniem, które ma wiernym przypomnieć jak wielkim darem dla każdego z nas jest Eucharystia. Liczna obecność parafian świadczy niewątpliwie o wielkiej czci jaki oddają oni Chrystusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie.

 

15 czerwca br. o godzinie 10.30 w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w naszym kościele parafialnym została odprawiona Msza święta. Tuż po jej zakończeniu wyruszyła Procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy, przy których czytano związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Wierni z naszej parafii licznie uczestniczyli w tej procesji dając świadectwo wiary w Jezusa Eucharystycznego. Zgodnie z tradycją, za krzyżem udały się poczty sztandarowe oraz szereg pań niosących feretrony, a także Dziewczęca Służba Maryjna, Liturgiczna Służba Ołtarza. Oczywiście, nie mogło zabraknąć dzieci: chłopców dzwoniących dzwonkami oraz dziewczynek sypiących kwiaty przed Najświętszym Sakramentem.

 

         Przez kolejne osiem dni, po każdej Mszy św. wieczornej, odbywać się będą procesje wokół kościoła. Oktawa Bożego Ciała to czas łaski, z tego też względu Kościół zachęca nas do owocnego udziału w licznych nabożeństwach w celu pełnego korzystania z łask płynących z tego szczególnego święta. Należy pamiętać, że nasza obecność w tych obchodach jest szczerym wyznaniem wiary oraz pobożności i w sposób pełny przybliża nas do Zbawiciela - naszego Pana Jezusa Chrystusa.

 

13 czerwca po Mszy Świętej wieczornej wierni naszej parafii wyruszyli w Procesji Fatimskiej z kościoła do kaplicy Matki Bożej Różańcowej na Górach. Idąc ze świecami za figurką Matki Bożej Fatimskiej, uczestnicy pobożnie śpiewali pieśni i odmawiali Różaniec.

 

Dzień procesji nie jest przypadkowy, gdyż właśnie każdego 13 dnia miesiąca, od maja do października 1917 r. trójce dzieci z Fatimy - Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji - objawiała się Matka Boża. Maryja poprosiła dzieci o codzienne odmawianie Różańca św. w intencji pokoju na świecie. Prośba Maryi skierowana do dzieci fatimskich jest w dalszym ciągu aktualna i odnosi się do nas wszystkich. Sam Św. Jan Paweł II przypisywał swoje ocalenie wstawiennictwu Maryi. Pocisk, którym był raniony, przekazał jako wotum do sanktuarium fatimskiego. Został on umieszczony w koronie figury Matki Bożej z Fatimy.

 

W Boże Ciało Msze św. jak w niedzielę. Uroczysta procesja do czterech ołtarzy po sumie (10:30). Proszę grupy parafialne o przygotowanie i wzięcie figur, sztandarów i feretronów na procesję. Zapraszam dzieci do sypania kwiatów i dzwonienia dzwonkami, Młodzież z Grupy Apostolskiej do nagłośnienia, Panów z Rady Parafialnej do niesienia baldachimu. Za pobożne uczestnictwo w uroczystej procesji eucharystycznej można zyskać Odpust Zupełny.

Procesje w Oktawie Bożego Ciała po wieczornej Mszy św. wokół kościoła. Miło będzie, gdy dzieci, młodzież i my dorośli przez cały tydzień zaangażujemy się w procesyjną formę publicznego wyznania wiary.

 

Warto wiedzieć! (por. brewiarz.pl)

Inicjatorką ustanowienia święta Bożego Ciała była św. Julianna z Cornillon (1192-1258). Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy.

Bezpośrednim impulsem do ustanowienia święta stał się także cud, jaki wydarzył się w Bolsena. Kiedy kapłan odprawiał Mszę świętą, po Przeistoczeniu kielich trącony ręką przechylił się tak nieszczęśliwie, że wylało się wiele kropel krwi Chrystusa na korporał. Przerażony kapłan ujrzał, że postacie wina zmieniły się w postacie krwi. Zawiadomiony o tym cudzie papież, który przebywał wówczas w pobliskim mieście Orvieto, zabrał ten święty korporał. Do dnia obecnego znajduje się on w bogatym relikwiarzu w katedrze w Orvieto. Dotąd widać na nim plamy. W czasie procesji Bożego Ciała obnosi się ten korporał zamiast monstrancji.

 

Korzystając z tego, że na dworze papieskim w Orvieto przebywał wówczas św. Tomasz z Akwinu, Urban IV polecił mu opracowanie tekstów liturgicznych Mszy świętej i Oficjum. Wielki doktor Kościoła uczynił to po mistrzowsku. Tekstów tych używa się do dziś. Najbardziej znany i często śpiewany jest hymn Pange lingua (Sław, języku...), a zwłaszcza jego dwie ostatnie zwrotki (Przed tak wielkim Sakramentem). Podobnie ostatnie zwrotki hymnu Verbum supernum śpiewane są przy wystawianiu Najświętszego Sakramentu (O zbawcza Hostio). Natomiast fragment hymnu Sacris solemniis stał się samodzielną pieśnią (Panis angelicus) wykonywaną przez najsłynniejszych śpiewaków operowych.

MSZE ŚWIĘTE

 

nowy-kosciol

Kościół Parafialny
(Bielcza)

Msze św:
Dni powszednie:
 630

z wyjątkiem: środa, czwartek 1800

Pierwsze piątki: 630 ,1800

Niedziele: 730, 1030, 1600

Święta zniesione: 630, 1800
Nabożeństwa:
Nowenna do MB Nieust. Pomocy:
każda środa 1800
Godzina Miłosierdzia i adoracja: każdy czwartek 1700
Spowiedź św.:
codziennie kwadrans przed Mszą św.
każdy czwartek i I Piątek: 1700–1800

Warto odwiedzić

diecezja tarnowska color rdn malopolska color kai color gosc niedzielny color tygodnik niedziela color  biblia tysiaclecia color Pasterz biblos caritas m2Pasterz

or Map

Kontakt

Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej w Bielczy
Bielcza 47,
32-824 Bielcza

Kancelaria tel. 14 68 47 650,
kom. 787 628 210
Ks. Proboszcz tel. 603 635 477

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr konta: BGŻ BNP PARIBAS
73 1600 1462 1837 8864 1000 0001