Aktualności z 2017 r.

100 - lecie Objawień Matki Bożej w Fatimie: „Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez 6 kolejnych miesięcy, dnia 13 o tej samej godzinie. Potem powiem, kim jestem i czego chcę. Następnie wrócę jeszcze siódmy raz".

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia, to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej. Dogmat o wniebowzięciu NMP ogłosił papież Pius XII w 1950 r.

Kult Maryi Wniebowziętej był w Kościele bardzo żywy i zdecydowanie wyróżniał się wśród innych. Wystawiono tysiące świątyń pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej. Powstało osiem zakonów pod tym wezwaniem. To przekonanie wiernych, że Maryja po śmierci została wraz z ciałem i duszą wzięta do nieba, potwierdził 64 lata temu swoją decyzją papież Pius XII i ogłosił dogmat o wniebowzięciu NMP (dogmat - objawiona, niepodważalna prawda wiary).

W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.

15 sierpnia jest także rocznicą "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowietami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. W tym dniu w latach 1923-47 i ponownie od 1992 r. Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.

W wigilię maryjnej uroczystości Porcjunkuli w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej w Bielczy Mszę św. poprzedziła anielska procesja i inscenizacja. Dziewięć aniołów (w nawiązaniu do liczy chórów anielskich) z lampionami w ręku po procesyjnym wejściu do kościoła zajęło miejsce przed ołtarzem Królowej Aniołów. Stanowili tło do odtworzonych wydarzeń z Fatimy sprzed stu lat, kiedy to dzieciom ukazał się Anioł Pokoju.

Chcemy pokazać w ten sposób szczególną rolę aniołów, których Matką jest czczona w naszej parafii Królowa Aniołów. To okazja, aby przypomnieć dzieciom, ale i dorosłym o roli naszego Niebieskiego Przyjaciela. Za wieloma sytuacjami w naszym życiu stoi właśnie anioł posłany przez Boga po to, by nas chronił i o nas się troszczył. Chcemy również zachęcić do codziennej modlitwy do swojego Anioła Stróża, by nam nie uciekał – tłumaczy ks. Artur Urban, proboszcz Bielczy.

W przedstawieniu wzięło udział 13 młodych aniołów i 5 dorosłych, ponadto chór i zespół. Wierni zgromadzeni w kościele także w zdecydowanej większości ubrani byli na biało. Najmłodsi dodatkowo pozakładali skrzydła i aureole.

To pierwsza taka inicjatywa, ale z nadzieją, że stanie się cykliczną i doroczną organizowaną z racji parafialnego odpustu – mówi proboszcz, z radością oceniając zaangażowanie parafian, którzy pomimo wakacji potrafili się zjednoczyć w tym wspólnym dziele.

Odpust Porcjunkuli, odpust zupełny, może uzyskać jeszcze dziś każdy, kto nawiedzi kościół, spełniając zwykłe warunki konieczne do uzyskania odpustu, a więc stan łaski uświęcającej, Komunia św. oraz modlitwa w intencjach, w których modli się papież.

Beata Malec-Suwara

W dzień poprzedzający Maryjną Uroczystość Porcjunkuli zapraszamy we wtorek 1 sierpnia 2017 r. na godz. 18.00 na inscenizację i Anielską Procesję wokół kościoła. Po inscenizacji i procesji Uroczysta Msza święta. Zachecamy do włączenia się w to wigilijne świętowanie z naszą Królową Aniołów przez przygotowanie czystego serca i anielskich strojów.  Prosimy o to w szczegolnosci dzieci i młodzież. Wyjątkowe anielskie stroje będą nagrodzone.

30 lipca w naszej Parafii rozpoczną się uroczystości z okazji odpustu ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. Msze Święte będą odprawiane o godzinie: 7.30, 11.00, 16.00; w samo święto - 2 sierpnia Msze Święte według porządku niedzielnego. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje. Odpustu Porcjunkuli mogą dostąpić wszyscy, którzy spełnią zwyczajne warunki: nawiedzą kościół, odmówią w nim Modlitwę Pańską oraz Wyznanie Wiary, przyjmą Komunię świętą i pomodlą się w intencji Ojca Świętego. Skorzystajmy ze „skarbca Bożego Miłosierdzia” i uzyskajmy za przyczyną Matki Bożej Anielskiej darowanie kary doczesnej za popełnione grzechy.

W wigilię 2 sierpnia, tj. we wtorek Msza Święta wieczorna poprzedzona będzie „Anielskim Czuwaniem”. O godzinie 18.00 zgromadzimy się przy naszej Królowej Aniołów w kościele parafialnym. Dzieci i młodzież zapraszamy w anielskich strojach (będą nagrody). Po inscenizacji ruszymy anielską procesją wokół naszej świątyni, na zakończenie uroczysta Msza Święta.

Święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli ma związek z kościołem Matki Bożej Anielskiej pod Asyżem. Święty Franciszek z Asyżu żywił wyjątkową miłość do Maryi. Troskliwą opieką otoczył kaplicę p w. Matki Bożej Anielskiej, zwanej Porcjunkulą, której rocznica poświęcenia przypada 2 sierpnia (uroczystość konsekracji miała miejsce 2.08.1216 roku). W tej kaplicy Święty Franciszek otrzymał słynny odpust, który papieże zatwierdzili i którym objęli cały Kościół właśnie na dzień rocznicy jej poświęcenia.

Msze św: