Aktualności z 2019 r.

 

      W piątek 29 listopada 2019 r. powitaliśmy w naszej parafii obraz oraz relikwie Św. Jana Pawła II. Modlitewne czuwanie związane z peregrynacją obrazu i relikwii rozpoczęło się od uroczystej Mszy  Świętej z licznym udziałem wiernych, której przewodniczył ksiądz Proboszcz naszej Parafii Artur Urban oraz ksiądz Jan Panek  Asystent Akcji Katolickiej Dekanatu Szczepanowskiego.

      Relikwie oraz obraz Św. Jana Pawła II zostały uroczyście wprowadzone w procesji do Kościoła przez  Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, przedstawicieli Akcji Katolickiej, księdza Proboszcza, zaproszonego gościa oraz służby liturgicznej. Relikwie ustawiono tuż obok obrazu Św. Jana Pawła II, przy którym delegacja parafialnego oddziału złożyła kwiaty. Okolicznościową homilię wygłosił ksiądz Jan Panek przybliżając nam na nowo postać Św. Jana Pawła II  z przytoczeniem kilku świadectw za jego przyczyną. W słowie skierowanym do nas parafian nie mogło zabraknąć nawiązania do modlitwy różańcowej,  modlitwy tak bardzo  umiłowanej   przez Św. Jana Pawła II, w której należy szukać umocnienia i oparcia podczas całego swojego życia.

     Po Mszy Świętej Ksiądz Proboszcz udzielił relikwiami  szczególnego  błogosławieństwa chorym oraz osobom z różnego rodzaju  niedomaganiami i pozostałym wiernym. Po tym błogosławieństwie  członkowie Akcji Katolickiej odmówili modlitwę różańcową. Odmawiane dziesiątki różańca były przeplatane montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielczy pod opieką Pani katechetki. W części modlitewnej przed Apelem Jasnogórskim ksiądz Proboszcz odczytał prośby i dziękczynienia za doznane łaski oraz odmówiona została Litania do Św. Jana Pawła II. Na zakończenie pierwszego dnia modlitewnego  czuwania przez ucałowanie mogliśmy oddać cześć relikwiom Naszego Patrona.

      Przekazanie obrazu i relikwii Św. Jana Pawła II do kolejnej Parafii odbyło się w sobotę 30 listopada 2019 r.  po odśpiewaniu Koronki do Bożego Miłosierdzia i odczytaniu Aktu Oddania Akcji Katolickiej w Polsce św. Janowi  Pawłowi II.  Na zakończenie uroczystości peregrynacji członkowie naszego oddziału wraz z obecnymi parafianami  odmówili modlitwę różańcową.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim za liczną obecność  oraz wspólną modlitwę. Był to czas wyjątkowy i błogosławiony  dla naszej parafii.

Akcja Katolicka

 

            6 grudnia zapraszamy na roraty wszystkie dzieci, a szczególnie te zaangażowane  w życie naszej wspólnoty parafialnej, a więc: Dziewczęcą Służbę Maryjną (DSM), Lektorów, Ministrantów, Scholkę oraz dzieci, o których rodzice opowiedzą o swoich pociechach w poczcie mikołajowej w zakrystii.

            Święty Mikołaj z Miry żył, według średniowiecznej hagiografii, na przełomie III i IV wieku. Urodził się prawdopodobnie w mieście Patara w Licji. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców. Od dzieciństwa wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wyczuleniem na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców, chętnie dzielił się swoim majątkiem z potrzebującymi.

            Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre) podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne; zmarł po długich latach błogosławionych rządów - 6 grudnia pomiędzy rokiem 345 a 352. Święty Mikołaj z Miry wywołał ogromny wpływ nie tylko na Kościół katolicki, ale także na prawosławie, gdzie jest czczony jako najbardziej popularny święty. Podkreślał to św. Jan Paweł II, który, modląc się u jego grobu w Bari, powiedział :"Kult św. Mikołaja jest tym, co łączy oba płuca Kościoła: Wschód i Zachód".

            6 grudnia jest dniem, w którym powinniśmy chętniej sięgać do bogatej tradycji, która zachowała wiele legend zawierających najważniejsze przesłanie Świętego Mikołaja z Miry:  w imię Jezusa musimy być apostołami dobra i nie możemy przechodzić obojętnie obok potrzebującego człowieka.

 

 

     Kościół katolicki 24 listopada obchodzi ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Podsumowaniem całego roku jest uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, panującego w niebie i na ziemi. Uroczystość tę wprowadził do kalendarza liturgicznego Papież Pius XI encykliką QUAS PRIMAS z 11 grudnia 1925 roku na zakończenie roku jubileuszowego. Papieska encyklika ustanawiając tę uroczystość jako przeciwstawienie się silnym tendencjom ateistycznym i laickim, które w tym czasie były bardzo popularne, wskazywały na Chrystusa jako Króla mającego władzę nad człowiekiem i całym światem.

      Niedziela Chrystusa Króla  jest również patronalnym Świętem Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Z tej okazji przedstawiciele Akcji Katolickiej naszej Parafii  w sposób szczególny oddali   cześć Chrystusowi Królowi Wszechświata biorąc udział we Mszy Świętej pod przewodnictwem JE księdza Biskupa Leszka Laszkiewicza w Bazylice Katedralnej w Tarnowie oraz  wysłuchali wykładu księdza dr hab. Jana Bartoszka – „Sylwetka Sługi Bożego prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Pozostali członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej na uroczystej Sumie  o godzinie 10:30 oddali cześć Chrystusowi Królowi poprzez modlitwę oraz asystę w trakcie Mszy Świętej. Po głównym nabożeństwie ksiądz Proboszcz w skrócie przybliżył role i  zadania Akcji Katolickiej oraz zaprosił do aktywnego włączania się w to piękne dzieło jakim jest właśnie Akcja Katolicka. Na zakończenie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówiliśmy wspólnie litanie do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi, za odmówioną gorliwie modlitwę oraz spełnienie podstawowych warunków można było zyskać Odpust Zupełny.

      Królestwo Jezusa  nieustannie się realizuje, Chrystus Król każdemu oferuje możliwość udziału w nim. Natomiast od nas zależy na ile z łaski Królestwa Bożego korzystamy i w jakim zakresie rozwijamy je w sobie i pośród nas, czyli na ile postępujemy jak Jezus, służąc Bogu i ludziom. Konieczne jest szerokie otwarcie drzwi Jezusowi, oddanie mu swego życia. Gdy dokonamy tego w naszych domach i parafiach, zmieni się oblicze naszej Ojczyzny i Kościoła.

Akcja Katolicka

 

 

     

      W roku 2020 Akcja Katolicka w Diecezji Tarnowskiej będzie przeżywać jubileusz 25-lecia istnienia po reaktywacji, oraz setną rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II. W kontekście tych dwóch  wydarzeń zrodził się pomysł, aby urządzić w Diecezji Tarnowskiej peregrynację obrazu i relikwii św. Jana Pawła II po Parafialnych Oddziałach  Akcji Katolickiej. Dlatego w dniu  29 listopada 2019 roku w naszej Parafii pod wezwaniem Matki Bożej j Anielskiej rozpoczniemy peregrynację relikwii oraz obrazu św. Jana Pawła II, głównego Patrona Akcji Katolickiej w Polsce. Hasłem peregrynacji  będą słowa Św. Jana Pawła II, które wypowiedział podczas inauguracji pontyfikatu na Placu św. Piotra w Rzymie: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

     Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian do modlitewnego włączenia się w czasie peregrynacji obrazu i relikwii św. Jana Pawła II  w naszej parafii. Niech to będzie czas odnowy miłości, umocnienia jedności, wzajemnego wybaczania i utwierdzania nadziei na szczęśliwą przyszłość.

PIĄTEK 29 LISTOPADA 2019 ROKU

 • wprowadzenie obrazu i relikwii św. Jana Pawła II
 • Msza św. na rozpoczęcie nawiedzenia godz. 1700
 • szczególne błogosławieństwo relikwiami
 • modlitwa różańcowa z montażem słowno-muzycznym o św. Janie Pawle II
 • koronka do Bożego Miłosierdzia
 • nabożeństwo z odczytywaniem próśb wiernych
 • Apel Jasnogórski
 • oddanie czci relikwiom, zakończenie godz. 2030

SOBOTA 30 LISTOPADA 2019 ROKU

 • KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA GODZ. 1500
 • AKT ODDANIA AKCJI KATOLICKIEJ W POLSCE ŚW. JANOWI PAWŁOWI II
 • PRZEKAZANIE OBRAZU I RELIKWII ŚW. JANA PAWŁA II DO PARAFII MASZKIENICE
 • ZAKOŃCZENIE MODLITWA RÓŻAŃCOWA.

ZAPRASZAMY:

 KSIĄDZ PROBOSZCZ

 AKCJA KATOLICKA

MSZE ŚWIĘTE - czas zimowy

 

nowy-kosciol

Kościół Parafialny (Bielcza)

 

Msze św. (czas zimowy):

Dni powszednie:
 1700

 

Pierwsze piątki: 630 ,1700

 

Niedziele:  730, 1030, 1600

Święta zniesione: 630, 1700

Nabożeństwa:
Nowenna do MB Nieust. Pomocy:
każda środa 1700
Godzina Miłosierdzia i adoracja: każdy czwartek 1600

Spowiedź św.:
codziennie kwadrans przed Mszą św.
każdy czwartek i I Piątek: 1600–1700

Warto odwiedzić

diecezja tarnowska color rdn malopolska color kai color gosc niedzielny color tygodnik niedziela color  biblia tysiaclecia color Pasterz biblos caritas m2Pasterz

Kontakt

Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej w Bielczy
Bielcza 47,
32-824 Bielcza

Kancelaria tel. 14 68 47 650,
kom. 787 628 210
Ks. Proboszcz tel. 603 635 477

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr konta: BGŻ BNP PARIBAS
73 1600 1462 1837 8864 1000 0001