Aktualności z 2018 r.

Św. Hieronim: „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa."

Redemptorysta pochodzący z Bielczy został prezesem watykańskiej agencji ds. oceny i jakości kościelnych ośrodków studiów wyższych.

Pochodzący z Bielczy redemptorysta o. prof. Andrzej Wodka 19 czerwca został mianowany prezesem AVEPRO - Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych.

O. Wodka od 2013 r. jest prezesem Akademii Alfonsjańskiej, wyższego instytutu teologii moralnej Zgromadzenia Redemptorystów w Rzymie.

AVEPRO została powołana przed 11 laty przez papieża Benedykta XVI, by promować i kształtować kulturę jakości w uczelniach podlegających Stolicy Apostolskiej. Jej celem jest podjęcie ścisłej i harmonijnej współpracy z wydziałami i uniwersytetami kościelnymi w całej Europie.

Jak zauważył o. prof. Andrzej Wodka w wywiadzie, jakiego udzielił zaraz po nominacji, a przeczytać go można na redemptor.pl, już sam świat rzymskich uczelni papieskich jest ogromnie bogaty. To 23 instytucje, w tym 7 uniwersytetów .

- Na całym obszarze uczelni katolickich mamy 289 wydziałów kościelnych oraz 503 instytucje naukowe połączone z innymi na zasadzie afiliowania, stowarzyszenia czy inkorporacji. W sumie więc muszę jakoś ogarnąć 792 instytuty kościelnych studiów wyższych. Katolickie uniwersytety i atenea to łącznie 28 uczelni, które obejmują dużą ilość wydziałów. Te zaś dzielą się na 160 wydziałów teologii, 49 filozofii, 32 prawa kanonicznego i 40 wydziałów innych dyscyplin - obrazuje liczbami zakres swojej odpowiedzialności nowy prezes AVEPRO.

Za papieżem Franciszkiem powtarza, że studiowanie teologii, ale też zdobywanie wszelkiej wiedzy, „jest owocne tylko wtedy, gdy robi się to z otwartym umysłem i na kolanach”, więc musi opierać się zarówno na solidnym akademickim dociekaniu, jak i głębokiej wierze.

- Obok prawdziwej komunii międzyludzkiej, liczę zawsze i pierwotnie na nieustanną asystencję Ducha Zmartwychwstałego Pana, który wszystko ożywia i daje wzrost, ale też na „niezrównaną miłość macierzyńską” Matki Nieustającej Pomocy, pod której sercem już od 30 lat mieszkam w Rzymie, a której Niepokalane Poczęcie stało się datą podpisania nowej konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium, to jest 8 grudnia 2017 r. Ona, Sedes Sapientiae, a zarazem Pierwsza Uczennica Syna Bożego, na pewno nauczy mnie stawiać pierwsze kroki w tej nowej posłudze, która na razie zapiera dech… - przyznaje o. prof. Andrzej Wodka.

BEATA MALEC-SUWARA

27. maja obchodziliśmy w naszym kościele „Dzień Rodziny”. W uroczystą sumę włączyli się uczniowie klas I-V, którzy swoją modlitwą, śpiewem oraz dobrym słowem postanowili podziękować  rodzicom za ich bezgraniczną miłość i poświęcenie.

Poruszająca część artystyczna została przygotowana pod okiem Pań: Ilony Łąpieś (kl. I), Alicji Bogusz-Dudy (kl. II) oraz Agnieszki Pabian (kl. III).

W uroczystość zaangażowali się także najmłodsi - kandydaci do Szkolnego Koła Caritas. Pod opieką  Pań: Marty Pałki i Kingi Bogusz przedszkolaki wykonały  piękne laurki, które dzieci wręczyły swoim rodzicom po uroczystej Mszy Świętej.

Dziękuję Wszystkim, którzy z ogromnym zaangażowaniem wspierali akcje organizowane przez Szkolne Koło Caritas podczas całego mijającego roku szkolnego: Księdzu Proboszczowi, opiekunkom koła, Paniom: Ilonie Łąpieś, Justynie Knap, Katarzynie Chamioło, Marcie Pałce, Nauczycielom, Rodzicom i Uczniom włączającym się w wybrane działania oraz organiście – Panu Krzysztofowi Dudzie.

Dziękuję!

Koordynator SKC: Magdalena Kawa

W niedzielę 3 czerwca na porannej Mszy św. uroczyście świętowaliśmy 20 lat posługi kapłańskiej naszego Proboszcza ks. Artura Urbana. Mszę św. celebrował ks. Władysław Pasiut wraz z ks. Kazimierzem i ks. Arturem.

Zapis audio Mszy św. do pobrania tutaj!

Młodzi z dekanatu szczepanowskiego modlili się w Bielczy na Górach, a później bawili się na stadionie.

- Obiecaliśmy sobie, że systematycznie będziemy się spotykać we wszystkich parafiach naszego dekanatu - mówi ks. Marek Augustyn, dekanalny duszpasterz młodzieży.

Dążeniem duszpasterzy i młodych było także powstanie w każdej wspólnocie grupy młodzieżowej.

- Bardzo nas cieszy, że taka grupa zawiązała się w Maszkienicach. Rodzi się też dekanalna schola, która będzie animować śpiew i modlitwę podczas naszych spotkań - podkreśla ks. Marek, który zapowiada, że młodzi z dekanatu pojadą wkrótce do Rzeszowa na koncert uwielbieniowy „Jednego serca, jednego ducha”, a później na spotkanie młodych Lednica 2018.

Mszy św. przewodniczył ks. Artur Urban

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ Gospodarzem majowego spotkania młodych była parafia Matki Bożej Anielskiej w Bielczy. Mszy św. koncelebrowanej w kaplicy Matki Bożej Różańcowej na Górach, w leśnej scenerii, przewodniczył ks. proboszcz Artur Urban.

- Przychodzimy do Mamy, której się nie odmawia i od której zawsze wraca się lepszym. Potrzeba mało albo tylko jednego - być posłusznym Jej Synowi, a wówczas zwykła woda życia zamieni się w najlepsze wino radości i szczęścia - mówił w homilii ks. proboszcz.

Zaraz będą kiełbaski!

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ Anielska Bielcza ugościła młodych kiełbaską i słodyczami. Młodzi mogli też posłuchać Mateusze Hebdy, rapera z Bobowej, który opowiedział rówieśnikom o swojej drodze nawrócenia.

Młodzi słuchają świadectwa Marcina Hebdy

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ Młodzi mogli też zatańczyć do muzyki zaprezentowanej przez Mateusza.

Majowe dekanalne spotkanie młodzieży zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ

MSZE ŚWIĘTE - czas letni