Aktualności z 2018 r.

6. grudnia zapraszamy na roraty wszystkie dzieci, a szczególnie te zaangażowane  w życie naszej wspólnoty parafialnej, a więc: Młodzieżową Grupę Apostolską (MGA), Dziewczęcą Służbę Maryjną (DSM), Lektorów, Ministrantów, Chórek Dziecięcy, Szkolne Koło Caritas (SKC), o których św. Mikołaj nie chce zapomnieć! Mile widziani (w zakrystii) są także rodzice - pomocnicy św. Mikołaja:)

Święty Mikołaj z Miry żył, według średniowiecznej hagiografii, na przełomie III i IV wieku. Urodził się prawdopodobnie w mieście Patara w Licji. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców. Od dzieciństwa wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wyczuleniem na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców, chętnie dzielił się swoim majątkiem z potrzebującymi.

Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre) podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne; zmarł po długich latach błogosławionych rządów - 6 grudnia pomiędzy rokiem 345 a 352. Święty Mikołaj z Miry wywołał ogromny wpływ nie tylko na Kościół katolicki, ale także na prawosławie, gdzie jest czczony jako najbardziej popularny święty. Podkreślał to św. Jan Paweł II, który, modląc się u jego grobu w Bari, powiedział :"Kult św. Mikołaja jest tym, co łączy oba płuca Kościoła: Wschód i Zachód".

6. grudnia jest dniem, w którym powinniśmy chętniej sięgać do bogatej tradycji, która zachowała wiele legend zawierających najważniejsze przesłanie Świętego Mikołaja z Miry:  w imię Jezusa musimy być apostołami dobra i nie możemy przechodzić obojętnie obok potrzebującego człowieka.

MSZE ŚWIĘTE - czas zimowy (roraty)

Dni powszednie: Roraty