Aktualności z 2018 r.

10.XII.2017 W II niedzielę Adwentu czyli 10 grudnia br. z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych już po raz osiemnasty: Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej czyli Białoruś, Litwa, Łotwa i Estonia, Ukraina, Rosja, Mołdawia, Armenia, Gruzja, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgizja i Uzbekistan oraz Serbia. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie jest szczególnym dniem i wydarzeniem dla wielu Polaków. Jedni są rodzinnie czy historycznie związani z tamtymi terenami, inni solidaryzują się z tymi, którym przyszło żyć i tworzyć wspólnotę Kościoła katolickiego na Wschodzie.

Aktualnie, Kościołowi za wschodnią granicą, służy 250 kapłanów diecezjalnych, 320 kapłanów zakonnych, 360 sióstr zakonnych, 23 braci zakonnych z Polski oraz osoby świeckie. Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, na miarę swoich możliwości, w oparciu o złożone ofiary, służy pomocą duszpasterzom i wiernym tam posługującym i mieszkającym. Do biura Zespołu napływają pisemne prośby z diecezji, parafii oraz ze zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie. W roku 2017, zostało już zrealizowanych 360 próśb na kwotę 2. 205 000 złotych. Chodzi tu o dotacje na budowę nowych świątyń, odbudowę oraz renowację kościołów, plebanii oraz sal katechetycznych.

Dotowane są również inicjatywy duszpasterskie, np. wakacyjne spotkania z Bogiem dla dzieci i młodzieży oraz działalność charytatywna poszczególnych ośrodków. Stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych otrzymują pomoc na dożywianie dzieci, starszych i najbiedniejszych. Zespół świadczy nieustannie pomoc liturgiczną dla Kościoła katolickiego na Wschodzie poprzez zakup dla konkretnych parafii paramentów lituirgicznych, nagłośnień do kaplic i świątyń, ksiąg liturgicznych, a także modlitewników i śpiewników oraz wszelkiego rodzaju pomocy katechetycznych. Ponadto, Zespół finansuje wysyłkę prasy katolickiej, w tym wiadomości KAI czy czasopisma „Miłujcie się” oraz wspiera wydawnictwa i media działające w ramach Kościoła na Wschodzie.

W mijającym roku Zespół wsparł kupno obiektu i ziemi w Sopoćkiniach na Białorusi, w którym powstanie Dom Seniora dla polaków z grodzieńszczyzny czy zakup mieszkania dla nowo utworzonej parafii w Stawropolu w Rosji. Z inicjatywy Zespołu powstał też Wolontariat Syberyjski liczący 60 osób. Jesteśmy w trakcie opracowywania leksykonu wraz ze wspomnieniami na temat udziału polskich duchownych w odradzaniu się Kościoła Katolickiego na Wschodzie. Jest to bardzo ważne i ogromne dzieło, które pozwoli ocalić od zapomnienia to co zrobili kapłani, siostry zakonne i osoby świeckie z Polski dla Kościoła za wschodnią granicą, szczególnie po tzw „pierestrojce”.

Ponadto Dyrektor Zespołu bardzo często wyjeżdża na Wschód aby na miejscu poznać potrzeby i sprawdzić realizacje projektów, ostatnio odwiedził parafie w Doniecku i na terenach objętych konfliktem. Każda parafia w Polsce i niektóre wspólnoty polonijne, otrzymały materiały, informujące o tym dniu i zapraszające do włączenia się w modlitwę i zbiórkę ofiar w celu wsparcia duchowego i materialnego dzieł duszpasterskich, ewangelizacyjnych i charytatywnych Kościoła katolickiego na Wschodzie.

W tym dniu z Kościołem w Polsce i poza jej granicami, łączą się wierni z wielu parafii za wschodnią granicą, dziękując Bogu za modlitwę i składane ofiary. „Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie” tam, za wschodnią granicą, jest dniem wdzięczności za tych, którzy pomagają duchowo i materialnie. Ofiary zebrane w II niedzielę Adwentu a także napływające od stałych ofiarodawców indywidualnych, służą bezcenną pomocą katolikom we wszystkich tamtejszych diecezjach.

Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich Polaków zarówno w kraju, jak i Rodaków poza granicami naszej Ojczyzny o duchowe i materialne wsparcie tej inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, będące cennym darem dla tamtejszego Kościoła. W imieniu kapłanów, sióstr i braci zakonnych oraz wolontariuszy świeckich, posługujących aktualnie na Wschodzie a także wiernych, składamy serdeczne podziękowanie za wszelką pomoc i modlitwę.

MSZE ŚWIĘTE - czas zimowy (roraty)

Dni powszednie: Roraty