Aktualności z 2018 r.

Św. Hieronim: „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa."

Redemptorysta pochodzący z Bielczy został prezesem watykańskiej agencji ds. oceny i jakości kościelnych ośrodków studiów wyższych.

Pochodzący z Bielczy redemptorysta o. prof. Andrzej Wodka 19 czerwca został mianowany prezesem AVEPRO - Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych.

O. Wodka od 2013 r. jest prezesem Akademii Alfonsjańskiej, wyższego instytutu teologii moralnej Zgromadzenia Redemptorystów w Rzymie.

AVEPRO została powołana przed 11 laty przez papieża Benedykta XVI, by promować i kształtować kulturę jakości w uczelniach podlegających Stolicy Apostolskiej. Jej celem jest podjęcie ścisłej i harmonijnej współpracy z wydziałami i uniwersytetami kościelnymi w całej Europie.

Jak zauważył o. prof. Andrzej Wodka w wywiadzie, jakiego udzielił zaraz po nominacji, a przeczytać go można na redemptor.pl, już sam świat rzymskich uczelni papieskich jest ogromnie bogaty. To 23 instytucje, w tym 7 uniwersytetów .

- Na całym obszarze uczelni katolickich mamy 289 wydziałów kościelnych oraz 503 instytucje naukowe połączone z innymi na zasadzie afiliowania, stowarzyszenia czy inkorporacji. W sumie więc muszę jakoś ogarnąć 792 instytuty kościelnych studiów wyższych. Katolickie uniwersytety i atenea to łącznie 28 uczelni, które obejmują dużą ilość wydziałów. Te zaś dzielą się na 160 wydziałów teologii, 49 filozofii, 32 prawa kanonicznego i 40 wydziałów innych dyscyplin - obrazuje liczbami zakres swojej odpowiedzialności nowy prezes AVEPRO.

Za papieżem Franciszkiem powtarza, że studiowanie teologii, ale też zdobywanie wszelkiej wiedzy, „jest owocne tylko wtedy, gdy robi się to z otwartym umysłem i na kolanach”, więc musi opierać się zarówno na solidnym akademickim dociekaniu, jak i głębokiej wierze.

- Obok prawdziwej komunii międzyludzkiej, liczę zawsze i pierwotnie na nieustanną asystencję Ducha Zmartwychwstałego Pana, który wszystko ożywia i daje wzrost, ale też na „niezrównaną miłość macierzyńską” Matki Nieustającej Pomocy, pod której sercem już od 30 lat mieszkam w Rzymie, a której Niepokalane Poczęcie stało się datą podpisania nowej konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium, to jest 8 grudnia 2017 r. Ona, Sedes Sapientiae, a zarazem Pierwsza Uczennica Syna Bożego, na pewno nauczy mnie stawiać pierwsze kroki w tej nowej posłudze, która na razie zapiera dech… - przyznaje o. prof. Andrzej Wodka.

BEATA MALEC-SUWARA

MSZE ŚWIĘTE - czas letni