Aktualności z 2019 r.

Kościół katolicki 24 listopada obchodzi ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Podsumowaniem całego roku jest uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, panującego w niebie i na ziemi. Uroczystość tę wprowadził do kalendarza liturgicznego Papież Pius XI encykliką QUAS PRIMAS z 11 grudnia 1925 roku na zakończenie roku jubileuszowego. Papieska encyklika ustanawiając tę uroczystość jako przeciwstawienie się silnym tendencjom ateistycznym i laickim, które w tym czasie były bardzo popularne, wskazywały na Chrystusa jako Króla mającego władzę nad człowiekiem i całym światem.

Niedziela Chrystusa Króla  jest również patronalnym Świętem Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Z tej okazji przedstawiciele Akcji Katolickiej naszej Parafii  w sposób szczególny oddali   cześć Chrystusowi Królowi Wszechświata biorąc udział we Mszy Świętej pod przewodnictwem JE księdza Biskupa Leszka Laszkiewicza w Bazylice Katedralnej w Tarnowie oraz  wysłuchali wykładu księdza dr hab. Jana Bartoszka – „Sylwetka Sługi Bożego prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Pozostali członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej na uroczystej Sumie  o godzinie 10:30 oddali cześć Chrystusowi Królowi poprzez modlitwę oraz asystę w trakcie Mszy Świętej. Po głównym nabożeństwie ksiądz Proboszcz w skrócie przybliżył role i  zadania Akcji Katolickiej oraz zaprosił do aktywnego włączania się w to piękne dzieło jakim jest właśnie Akcja Katolicka. Na zakończenie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówiliśmy wspólnie litanie do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi, za odmówioną gorliwie modlitwę oraz spełnienie podstawowych warunków można było zyskać Odpust Zupełny.

Królestwo Jezusa  nieustannie się realizuje, Chrystus Król każdemu oferuje możliwość udziału w nim. Natomiast od nas zależy na ile z łaski Królestwa Bożego korzystamy i w jakim zakresie rozwijamy je w sobie i pośród nas, czyli na ile postępujemy jak Jezus, służąc Bogu i ludziom. Konieczne jest szerokie otwarcie drzwi Jezusowi, oddanie mu swego życia. Gdy dokonamy tego w naszych domach i parafiach, zmieni się oblicze naszej Ojczyzny i Kościoła.

Akcja Katolicka

MSZE ŚWIĘTE - czas zimowy