Chrzest święty

ks. Jan Twardowski: Wielkie dzieło nawrócenia świata rozpoczyna się od małych nieraz wysiłków, od budowania zgody w naszych rodzinach, parafiach, w środowiskach pracy.

chrzestChrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni z grzechu i odrodzeni jako dzieci Boga, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania.

Chrztu św. w naszej parafii udziela kapłan podczas Mszy św.:

• w niedziele o godz. 10:30
  • w szczególnych przypadkach w czasie ustalonym z ks. Proboszczem
  • jeśli dziecko znajdzie się w niebezpieczeństwie śmierci, powinno być bezzwłocznie ochrzczone przy użyciu skróconego obrzędu w domu lub szpitalu. Gdy dziecko tak ochrzczone wyzdrowieje, rodzice przynoszą je do świątyni parafialnej, by w obrzędzie liturgicznym przedstawić je Kościołowi, spisać akt chrztu i otrzymać błogosławieństwo.

Formalności:
Rodzice proszą o chrzest dla swojego dziecka osobiście, nie mogą ich w tym zastąpić osoby trzecie. Chcąc ochrzcić dziecko należy:

• zgłosić się w kancelarii minimum tydzień przed uroczystością
  • być Parafianinem naszej wspólnoty MB Anielskiej
  • jeśli mieszkamy poza parafią, potrzebna jest zgoda proboszcza parafii zamieszkania, na chrzest w naszej parafii
  • jeżeli pragniemy ochrzcić dziecko poza parafią, potrzebujemy zgody proboszcza parafii zamieszkania, na chrzest poza parafią.

Dokumenty potrzebne w kancelarii parafialnej:

• akt urodzenia dziecka,
  • dowody osobiste rodziców
  • dane osobowe wybranych dla dziecka rodziców chrzestnych
  • wybrane imię dla dziecka, najlepiej imię chrześcijańskie i odnoszące się do świętego patrona,
  • zaświadczenia o odbytej spowiedzi rodziców i chrzestnych (donosimy w dniu chrztu św.)
  • zaświadczenia dla chrzestnych od swoich proboszczów, że mogą podjąć się tego zadania (donosimy w dniu chrztu św.).

Do chrztu wymaga się, aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku a chrzest dziecka powinien się odbyć w miarę możliwości w ciągu miesiąca od urodzeniu dziecka.

Chrzestni:
Przyjmujący chrzest powinien mieć chrzestnego. Ma on dorosłemu dziecku towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, pomagać, aby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie.
Do zadania chrzestnego może być dopuszczony:

• ten kto jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest lub rodziców dziecka
  • ten kto ukończył 16 lat jest katolikiem bierzmowanym oraz prowadzi życie zgodne z wiarą (nie mogą przyjąć tej godności osoby żyjące tylko w związku cywilnym)
  • jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej
  • nie jest ojcem i matką przyjmującego chrzest

Pomyśl:
Kiedy chrzcisz swoje dziecko:

• przypomnij sobie okoliczności swojego chrztu, zapytaj krewnych, rodziców chrzestnych
  • pomódlcie się razem za dziecko
  • zadbaj o krótką modlitwę (fragment z Pisma Świętego, modlitwę do Ducha Świętego) przed wyjściem z domu na Mszę św. chrzcielną

Kiedy jesteś chrzestnym:

• przypomnij sobie okoliczności swego własnego chrztu, patronów imion chrzcielnych, znaczenie obecności rodziców chrzestnych
  • podejmij za dziecko wcześniej modlitwę
  • wraz z drugim rodzicem chrzestnym postaraj się o białą szatkę i świecę-gromnicę, napiszcie do dziecka list, wręczcie go w dniu chrztu św.
  • ofiarujcie Mu prezent związany z sensem tego dnia:
  • ikona przedstawiająca Chrystusa, Archanioła Michała, świętego patrona,
  • rodzice chrzestni i rodzice mogą post factum wykonać piękny album z tego dnia: zdjęcia / listy bliskich do dziecka / etc.
  • szata chrzcielna może przechodzić z pokolenia na pokolenia (może być ozdobiona haftami, szyta specjalnie na tę okazję),
  • dostojna świeca chrzcielna może posiadać grawer imienia, etc.
  • krzyżyk,
  • Pismo Święte z dedykacją,
  • muszla,
  • kadzidło,

Kiedy uczestniczysz w liturgii z chrztem:

• staraj się modlić za nowoochrzczonego chrześcijanina
  • z wiarą wypowiedz wspólnotowe wyznanie wiary

W codzienności:

• kiedy brakuje ci sił do życia lub nadziei, poproś Jezusa w czasie Eucharystii, żeby podziękował Bogu Ojcu za Twój chrzest – Źródło Życia. Kiedy dziękujemy za coś Bogu, On to umacnia
  • zarezerwuj czas na trzy najważniejsze dni roku (Triduum). Światło tamtego czasu będzie Ci towarzyszyć w każdej kolejnej niedzielnej Eucharystii
  • świętuj rocznice chrztu (urodziny chrzcielne)
  • zamów Mszę św. dziękczynną w rocznicę własnego chrztu
  • przeglądnij prezenty-pamiątki otrzymane z racji chrztu św.

Bo wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa.(Ga 3,27)

MSZE ŚWIĘTE - czas zimowy (roraty)

Dni powszednie: Roraty