Aktualności z 2020 r.

6 grudnia zapraszamy na roraty wszystkie dzieci, a szczególnie te zaangażowane  w życie naszej wspólnoty parafialnej, a więc: Dziewczęcą Służbę Maryjną (DSM), Lektorów, Ministrantów, Scholkę oraz dzieci, o których rodzice opowiedzą o swoich pociechach w poczcie mikołajowej w zakrystii.

Święty Mikołaj z Miry żył, według średniowiecznej hagiografii, na przełomie III i IV wieku. Urodził się prawdopodobnie w mieście Patara w Licji. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców. Od dzieciństwa wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wyczuleniem na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców, chętnie dzielił się swoim majątkiem z potrzebującymi.

Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre) podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne; zmarł po długich latach błogosławionych rządów - 6 grudnia pomiędzy rokiem 345 a 352. Święty Mikołaj z Miry wywołał ogromny wpływ nie tylko na Kościół katolicki, ale także na prawosławie, gdzie jest czczony jako najbardziej popularny święty. Podkreślał to św. Jan Paweł II, który, modląc się u jego grobu w Bari, powiedział :"Kult św. Mikołaja jest tym, co łączy oba płuca Kościoła: Wschód i Zachód".

6 grudnia jest dniem, w którym powinniśmy chętniej sięgać do bogatej tradycji, która zachowała wiele legend zawierających najważniejsze przesłanie Świętego Mikołaja z Miry:  w imię Jezusa musimy być apostołami dobra i nie możemy przechodzić obojętnie obok potrzebującego człowieka.

MSZE ŚWIĘTE - czas letni

Msze św. (czas letni):