Aktualności z 2020 r.

Drodzy Diecezjanie!

Znoszenie kolejnych ograniczeń, wprowadzonych w naszym kraju w związku z panującą pandemią koronawirusa, umożliwia także powrót do zwiększonej aktywności duszpasterskiej w parafiach i całej diecezji. Ufamy, że z Bożą pomocą podołamy licznym wyzwaniom, jakie rysują się przed nami w tej zmienionej rzeczywistości.

Pragnę przede wszystkim podziękować Wam, drodzy Diecezjanie, za trwanie w duchowej jedności i miłości wobec Kościoła i tej jego lokalnej cząstki, jaką jest nasza tarnowska diecezja. Przejawem tego jest wasza ustawiczna troska wyrażona poprzez modlitwę i postawę odpowiedzialności zarówno za swoją własną parafię, jak i za cały Kościół tarnowski. Dziękuję za ofiarną troskę o świątynie parafialne i funkcjonowanie naszych parafii oraz prowadzonych przez nie dzieł, co umożliwiają składane przez Was ofiary i dokonywane wpłaty na konta bankowe parafii. Bez ofiar składanych przez wiernych nie mogłyby funkcjonować również instytucje diecezjalne, takie jak Seminarium Duchowne i Kuria Diecezjalna, niemożliwe byłoby podejmowanie dzieł prowadzonych przez Caritas oraz wspieranie działalności misyjnej, w którą nasza diecezja od dziesiątków lat jest bardzo żywo zaangażowana. Wyrażam zatem gorącą wdzięczność za każdą formę duchowego i materialnego wspierania parafii i diecezji.

Dziękuję kapłanom za gorliwą posługę wiernym, szczególnie w sytuacjach, w których rodziły się obawy o ich własne zdrowie i życie. Dziękuję także za podjęcie przez księży współfinansowania potrzeb parafialnych z własnych środków.

Szacunek i wdzięczność wyrażam wobec pracowników Służby Zdrowia, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich zaangażowanych w dzieła wolontariatu podejmowane na rzecz dotkniętych pandemią. Opieka i troska o ludzi chorych, przebywających w domach pomocy społecznej czy też w zakładach opiekuńczo-leczniczych, pomoc ludziom starszym, samotnym, objętym kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, jest świadectwem waszej chrześcijańskiej wiary i miłości a także pięknego człowieczeństwa.

W związku ze zbliżającym się ku końcowi okresem wielkanocnym, pragnę także przypomnieć i zachęcić Diecezjan do korzystania z sakramentu pokuty i przystępowania do Komunii św. wielkanocnej. Czas Komunii św. wielkanocnej trwa do Niedzieli Trójcy Świętej włącznie.

Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi zawierzamy wszystkie sprawy Kościoła, Ojczyzny i naszej diecezji. Niech wspiera nas orędownictwo świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej.

Z pasterskim błogosławieństwem i zapewnieniem o stałej modlitwie za moich Diecezjan

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI