Aktualności z 2020 r.

Uwzględniając potrzeby duszpasterskie Diecezji Tarnowskiej Biskup Ordynariusz powołał DIECEZJALNE DUSZPASTERSTWO PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNE "ITER", którego celem będzie prowadzenie dzieła ewangelizacji z uwzględnieniem nowych zadań związanych z integralnym rozwojem człowieka, w życie którego wpisuje się także wypoczynek, turystyka i chrześcijańskie pielgrzymowanie.

Diecezjalne Struktury duszpasterskie "osób w drodze" mają charakter pomocniczy. Instytucje i wchodzące w ich skład osoby mają służyć różnorakim wsparciem duszpasterzom, kustoszom sanktuaryjnym , parafiom, stowarzyszeniom, biurom turystycznym i pielgrzymkowym oraz innym instytucjom zajmującym się sprawami turystyki, pielgrzymowania i wartościowego organizowania wolnego czasu dla różnych grup z terenu Diecezji Tarnowskiej.

Najważniejsze cele i zadania to:

• posługa duszpasterska osób będących "w drodze",
  • pomoc w poznawaniu świata sakralnego, piękna przyrody i dóbr kultury,
  • koordynacja na terenie diecezji działań związanych z pielgrzymowaniem, turystyką, wypoczynkiem i duszpasterstwem w sanktuariach,
  • skuteczna informacja o podejmowanych działaniach w ruchu pielgrzymkowym i turystycznym oraz dostępności diecezjalnych sanktuariów dla pielgrzymów i turystów,
  • planowanie działań mających na celu pozyskiwanie funduszy na rozwój nowych form mających na celu usprawnienie duszpasterstwa,
  • współpraca z diecezjalnymi mediami (Radio RDN, Tarnowski Gość Niedzielny, portale internetowe stowarzyszeń, parafii i organizacji turystycznych),
  • współpraca z innymi instytucjami zajmującymi się sprawami pielgrzymowania i turystyki religijnej.

Wyżej wymienione cele Diecezjalne Duszpasterstwo Pielgrzymkowo – Turystyczne realizuje przez podejmowane działania w uzgodnieniu z Biskupem Tarnowskim oraz na zasadach wynikających z podpisywanych umów z instytucjami działającymi w branży turystycznej i pielgrzymkowej.

MSZE ŚWIĘTE - czas letni

Msze św. (czas letni):